Hakkımızda

ŞAMPİYON KOKOREÇ

Kokoreçin vazgeçilmez adresi ŞAMPİYON KOKOREÇ 1962 yılında Beyoğlu Balık Pazarı’nda kuruldu. ŞAMPİYON KOKOREÇ’in doğduğu bu küçük dükkandaki lezzetin ünü, kulaktan kulağa önce İstanbul’a sonra tüm Türkiye’ye yayıldı. ŞAMPİYON KOKOREÇ lezzetlerini tatmak için Beyoğlu’ndaki bu tek dükkana Türkiye’nin her yerinden insanlar akın ettiler. Ve sonunda hep şunu sordular. “Neden bizim oralara gelmiyorsunuz?”

ŞAMPİYON KOKOREÇ bu sese kayıtsız kalmadı ve büyüme kararı aldı. Ama sadece “büyüyeceğiz” demekle olmazdı. Beyoğlu’ndaki lezzettin aynısını her yere götürmek kolay değildi.

Ustalar yetiştirildi. Üretim tesisi ve soğuk hava depoları yapıldı. Soğuk zincire uygun lojistik alt yapılar kuruldu. Hijyen ve kalite standartları yeniden belirlendi. Tüm süreçleri takip eden ve denetleyen teknolojik alt yapılar oluşturuldu.

Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra şubelerimizi tek tek açmaya başladık. Bugün 39 şubeye ulaşan lezzet ağımız, hızla genişlemeye devam etmektedir. Bununla da yetinmedik. Şubelerimize gelemeyen ya da evinde kendi pişirmek isteyen sevenlerimiz için 2017’den bu yana çeşitli zincir marketlerde dondurulmuş ürünlerimizle raflardaki yerimizi aldık.

58 yıllık efsane; ŞAMPİYON KOKOREÇ
Franchise Başvurusu